Jezioro Niesłysz

Jezioro Niesłysz nazywane jest również Niesulickim. Uważa się je za jedno z najczystszych jezior na Ziemi Lubuskiej. Pierwsza klasa czystości wody pod względem sanitarnym stwarza wspaniałe warunki do kąpieli, duży akwen do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych, a także do wędkarstwa.

Niesłysz to największe jezioro Pojezierza Łagowskiego w województwie lubuskim. Powierzchnia jeziora sięga prawie 500 ha, a maksymalna głębokość sięga aż do 35 m. Linia brzegowa jeziora jest bardzo dobrze rozwinięta, brzegi są porośnięte lasem i wypełnione ścieżkami stworzonymi specjalnie dla miłośników natury. Na jezioro Niesłysz składa się wiele zatok, świadczących o interesującym kształcie jeziora, przez co turyści nie mogą się nudzić podczas jego eksploracji.

Jezioro Niesłysz zasilają źródła wód podziemnych oraz trzy dopływy łączące Niesłysz z pobliskimi, mniejszymi jeziorami: Księżno, Czarny Dół i Złoty Potok.

Build WordPress Themes faster
Jezioro Niesłysz

Ciekawe odkrycie

Na jeziorze znajdują się trzy wyspy, z których jedna niegdyś pełniła rolę ośrodka świątynnego, znajdującego się w pobliżu średniowiecznego grodziska, ulokowanego na półwyspie we wschodniej części jeziora. Owe grodzisko datowane jest na VII/VIII wiek. Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli również pozostałości najstarszego na ziemiach polskich mostu datowanego na pierwszą połowę IX w, wykonanego z drewna dębowego. Most ten łączył niegdyś ląd z, będącą miejscem kultu, wyspą na jeziorze. Więcej informacji o średniowiecznym grodzisku i tajemniczej wyspie znajdziesz tutaj.

Niesulice Grodzisko mapa

Bogactwo naturalne obszaru

W wodach jeziora żyje wiele gatunków ryb takich jak płoć, leszcz, ukleja, szczupak, okoń, węgorz czy sielawa. Natomiast wyspy i brzegi jeziora są miejscami lęgu ptactwa – między innymi żurawi, czapli, łabędzia niemego, bielika.

Nad jeziorem znajdują się liczne ośrodki turystyczno-wypoczynkowe oraz bazy obozów harcerskich. Wokół jeziora znajduje się wiele czarujących tras rowerowych. Zachęcamy do skorzystania z zaprojektowanej przez Klub Żeglarski Lumel trasy wokół jeziora Niesłysz z licznymi atrakcjami po drodze! Więcej o naszej turystycznej trasie rowerowej tutaj.